تبلیغات
  - ژوزه مورینیو، هزارتوی پنهان

ژوزه مورینیو، هزارتوی پنهان

چهارشنبه سی ام فروردین 1391 20:06نویسنده : mohammad  

 

r
درباره‌ این مرد خنثی نمی‌توان بود؛ یا دوستش داری یا از او متنفری. حد وسط وجود ندارد.. موافقانش می‌گویند یک شخصیت استثنائی و برنده که در همه‌جا موفق بوده. مخالفانش می‌گویند ارزش‌های انسانی و اخلاق ورزشی را زیر پا می‌گذارد و برای رسیدن به هدف وسیله‌اش را توجیه می‌کند. موافقانش می‌گویند تیم‌هایی که او می‌بندد تشکیل‌شده از بهترین بازیکنان جهان هستند. یارانش دوستش دارند و در زمین به‌خاطر او خود را فدا می‌کنند. او حتی از ستاره‌ها و بازیکنان متوسط هم بهترین بازی‌ها را می‌گیرد.

مخالفانش می‌گویند اولا او از دسترنج دیگر تیم‌ها استفاده می‌كند و هیچ بازیکنی را خودش نساخته، ثانیا تیم‌هایش جهان‌وطنی هستند و به‌واسطه بازیکنان با ملیت‌های گوناگون روح و اصالت محلی یک تیم را می‌کشند و از بین می‌برند. موافقانش می‌گویند بهترین مربی دنیا که در لیگ‌های مختلف با تیم‌های مختلف به قهرمانی رسیده؛ کاری که از عهده هر کسی برنمی‌آید. مخالفانش می‌گویند پروژه‌های درمانی او پروژه‌های کوتاه‌مدت هست او بازیکنان را هیپنوتیزم می‌کند، انگیزه تیم را برای کوتاه‌مدت، به‌شکل بادکنکی و غیرواقعی بالا می‌برد، موفقیت را کسب می‌کند و بلافاصله بار سفر را می‌بندد. بعد از او اما جنازه‌ای از تیم و بازیکنانش بر سر دست مدیر تیم می‌ماند که این، کار را برای مربی بعدی بسیار دشوار می‌کند. آن‌ها مثلا به جنازه اینتر و اسنایدر که بر سر دست موراتی مانده اشاره می‌کنند و اضافه می‌کنند اگر مربی موفقی است چرا مانند فرگوسن یا ونگر به مدت طولانی در یک تیم نمی‌ماند؟

خوزه؛ برندی برای هواداران

حالا او برای هوادارانش تبدیل به یک برند و تیم شده. هر جایی برود، آن‌ها هم هوادار همان تیم خواهند شد؛ فرقی نمی‌کند ایتالیا باشد یا اسپانیا یا انگلیس. اما جدای از این مخالفان و موافقان باید گفت ژوزه مورینیو هم یک انسان است ماند 7میلیارد انسان روی زمین؛ کمی خاص، خیلی معمولی. نه قدیس است و نه ساحر و نه معصوم. یک کاتولیک معتقد که در تنهایی‌اش دعا می‌کند و البته کمی خرافاتی (موهایش را مانند زمان اینتر در فوریه کوتاه کرد و باز مانند زمان اینتر نمی‌خواهد در چند بازی پایان لیگ مصاحبه مطبوعاتی داشته باشد. در این فصل هم روی نیمکت به هیچ‌وجه از لباس رسمی استفاده نکرده).

r

یک انسان با همه ضریب اشتباهات غلط و درست. یک انسان البته بااستعدادتر، باهوش‌تر و موفق‌تر از خیلی‌های دیگر. انسانی از منطقه مدیترانه که مانند خیلی از آدم‌های آنجا گرم‌خون است و زود عصبانی می‌شود؛ مانند بازی شنبه‌شب که با همه در افتاده بود؛ از نیمکت حریف و داور چهارم گرفته تا بازیکنان حریف در درون زمین و داور مسابقه. انسانی که بخشنده است و دست‌گیر و کمک حال دیگران.

سرعت؛ كلیدواژه تاكتیك‌های «مو»

اما اگر عملکرد فنی او در زمین فوتبال را مورد بررسی قرار دهیم خواهیم دید در مواردی تغییر کرده و در مواردی هم ثابت مانده. عاملی که در تمام تیم‌های او -از پورتو گرفته تا رئال- ثابت مانده استفاده از مولفه سرعت است. کسانی که تمرینات او را از نزدیک دیده‌اند می‌گویند وی در طراحی تمرینات و در گفتگو با بازیکنانش بر این عوامل بسیار اصرار می‌ورزد؛ سرعت فردی، سرعت تیمی، سرعت انتقال، سرعت تصمیم‌گیری، سرعت بازی‌خوانی، سرعت ضربه زدن به توپ، سرعت دفاع، سرعت حمله و...

ژوزه فوتبال فردا را فوتبال سرعت می‌داند. به همین دلیل در زمان یارگیری ابتدای فصل در هنگام انتخاب بازیکن چه در دفاع چه در حمله به سرعت فرد بیش از عوامل دیگر توجه دارد. تیم‌های او همواره ۴-۲-۳-۱ بازی می‌کنند. این ثبات در سیستم سبب شده سیستم مورد نظر ملکه ذهنش شده، به آن کاملا مسلط شود و همه زیر و بم آن را بداند. به نوعی هم در تطور، تحول و تکامل این سیستم نقش داشته. او در این سیستم برخلاف برخی از تیم‌های دیگر که از این روش استفاده می‌کنند بال‌هایش از لب خط فاصله دارند و تقریبا در امتداد خط عمودی 18قدم حرکت می‌کنند. این کار، حرکت طولی و زمان رسیدن به دروازه حریف را کوتاه‌تر می‌کند.

دستاورد خوزه در اسپانیا

نکته دیگر این‌که در تیم‌های پیشین او اساس کار بر بازی درگیرانه، بازی بدون توپ و استفاده از ضدحملات برق‌آسا بود اما در رئال با توجه به ضعف تیم‌های مقابل، پیشرفت کار مورینیو را شاهد هستیم. او در مادرید بازی با مالکیت توپ بالای 70درصد را به تجربیاتش اضافه کرده و فهمید در مقابل تیمی که ده نفره دفاع می‌کند چطور باید سد دفاعی آنها را بشکند. ژوزه با استفاده از مولفه سرعت و با تغییر سریع و مداوم توپ از چپ به راست و بالعکس به مثابه بازی هندبال خیلی از تیم‌های دفاعی لالیگا را به زانو درآورده. همه اینها سبب شده که بین مورینیوی رئال و پیش از آن تفاوت‌هایی را شاهد باشیم. مربی که پیش از این به‌عنوان یک مربی دفاعی مشهور بود در این فصل رکورد گل زده رئال در یک فصل را شکسته است. اما آینده‌اش؟ خودش گفته تا 70سالگی می‌خواهد مربیگری کند و این یعنی چیزی در حدود 20سال دیگر. مورینیو اگر هر دو جام را به دست آورد باز هم معلوم نیست در رئال باقی بماند یا نه! بزرگ‌ترین مشکلی که فعلا در رئال به وجود آمده، اختلاف او با کاسیاس است. خاکستر این آتش تا پایان این فصل برداشته نخواهد شد و فعلا همه جناح‌ها در سکوت معناداری به سر می‌برند. پشت پرده هم در حال انجام فشار از پایین و چانه‌زنی در بالا هستند! اخلاق مورینیو نشان داده که اختلافات بنیادین با او غیر قابل حل است پس رئال مادرید یا جای اوست و یا جای کاسیاس. حالت سومی هم وجود ندارد. در این دعوا نقش پرز، مجموعه باشگاه رئال مادرید و مادریسیموها حیاتی است. باید دید آنها از بین قهرمانی و جام‌های متعدد و پایبند بودن به تاریخ، فلسفه و ارزش‌های باشگاه کدام یک را انتخاب می‌کنند.

روی فاریا، مكمل خوزه، مردی با عینک

زمانی که مورینیو در بارسا بود با جوان خوش‌تیپی از هموطنانش در آنجا آشنا شد و زود فهمید که این جوان سواد، استعداد و جوهر لازم را برای کار کردن دارد. از آن موقع مورینیو هر جا که رفت این جوان را با خودش برد. از پورتو و چلسی و اینتر گرفته تا رئال. شغل این جوان فیزیوتراپ، مربی بدنساز و آنالیز حرکتی بازیکنان خودی است.

از پورتو تا رئال همه از قوای فیزیکی و قدرت بدنی تیم‌های مورینیو گفته‌اند و این یعنی این‌که درصدی از موفقیت‌های مورینیو را باید به روی فاریا نسبت داد. اگرچه شهرت فاریا در چند وقت اخیر به دلیل اعتراض به داوران و اخراج از زمین مسابقه بوده اما او را باید مرد در سایه و اسلحه پنهان مورینیو نامید. مورینیو و فاریا متفق هستند که فوتبال یک ورزش هوازی است به همین خاطر آنها تمرینات کامل بدنی و هوازی را در پیش‌فصل در نظر می‌گیرند و این کمک شایانی به آمادگی جسمانی بازیکنان در طول فصل دارد.

مورینیو به‌طور کل پیش‌فصل‌های پرو پیمانی دارد. رئال مادرید در این فصل در نیمه دوم بهتر از نیمه اول، در 30دقیقه پایانی فوق‌العاده و در 15دقیقه آخر کشنده‌تر از هر زمان دیگر بوده. روی فاریا همان كسی است كه دیشب بعد از گل دوم رئال به خیخون در حالی که مورینیو را در بغل گرفته بود، فریادهای کشنده‌ای را سر می‌داد.
آخرین ویرایش: چهارشنبه سی ام فروردین 1391 20:12

 
دوشنبه بیست و هفتم شهریور 1396 09:58
What's up, yeah this piece of writing is truly nice and I have learned lot of things
from it concerning blogging. thanks.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر