تبلیغات
  - بازی بیم و امید فرارسید؛ال کلاسیکوی فوق مرموز

بازی بیم و امید فرارسید؛ال کلاسیکوی فوق مرموز

جمعه یکم اردیبهشت 1391 14:59نویسنده : mohammad  

 

بارسا بیش از حد به مسی وابسته است .روزی که مسی در اندیشه های تاکتیکی حریف گرفتار شود بارسا با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد.

ال کلاسیکو

ال کلاسیکوی شنبه شب بنوعی تحت تاثیر چمپیونز لیگ قرار گرفته .در حالیکه پیش از این همه از یک فینال اسپانیایی در مونیخ خبر میدادند ، شرایط بگونه ایی پیش رفته که شاید شاهد یک فینال کاملا غیراسپانیایی هم درآنجا باشیم .

رئالی ها و شرایط امیدوارکننده تر نسبت به حریف
رئالی ها حتی در صورت گرفتن یک تساوی هم میتوانند به قهرمانی خود امیدوار باشند .
آنها در دیدارهای باقیمانده تنها یک دیدار مشکل روبروی خود خواهند داشت ، دیدار با بیلبائو در سن مامس که حتی در صورت شکست در آن دیدار با همان تک امتیاز برتری نسبت به بارسا قهرمانی شان مسجل خواهد شد البته در صورتیکه آنها و بارسا در سایر دیدارها امتیازی را از دست نده اند .

سه دیدار باقی مانده پایتخت نشینان هم شرایط ساده تری نسبت به دیدارهای آبی و اناری ها دارد.اما اگر بازی را به بارسا واگذار کنند شرایط برایشان بغرنج و پیچیده خواهد شد زیرا در آن صورت باید اتلیتیکو را در زمین خودشان شکست دهند .با توجه به دشمنی باسکی ها و مادریدی ها و بودن مردی همچون بلییسا بروی نیمکت تیم مقابل ، بیلبائو از همه توان خود استفاده خواهد کرد تا جلوی قهرمانی آنها را بگیرد.
در کنار اینها سفید پوشان پوئن های مثبت دیگری هم نسبت به بارسا دارند .آنها یک روز بیشتر از رقیبشان استراحت و نتیجه بهتری هم نسبت به حریف در اروپا کسب کردند، بازی بعدی شان با مونیخ هم یک روز دیرتر است و در بازی با بارسا هم فقط به یک امتیاز نیاز دارند. گذشته از این رئالی ها بمراتب شرایط فیزیکی و بدنی خیلی بهتری نسبت به حریف دارند .برتری که میتواند کلید بازی شنبه شب باشد و تفاوتها را رقم بزند .مضاف به اینکه انها در دیدارهای اخیرشان در نوکمپ بمراتب بهتر از سانتیا گو برنابئو ظاهر شده اند.مورینیو برای جلوگیری از خستگی بازیکنان ، بعد از زدن گل مساوی به بایرن تیم را عقب کشید تا ضمن حفظ نتیجه ، تیمش را برای بازی شنبه سر حال نگاه دارد .اما متاسفانه هر وقت برای حفظ نتیجه رفته ، موفق نبوده .

مشکلات بارسا
یک- مشکل بزرگ آنها را باید در همین توان بدنی شان دید .لالیگا برای بارسا در فوریه از دست رفت جایی که باید در هفته دو بازی انجام میدادند و این از توان بازیکنان کلیدی اش خارج بود گواردیلا در سال جاری هیچگاه از ستون فقرات تیمش نتوانست در دو بازی پی در پی به فاصله سه چهار روز، بازی بگیرد و مجبور شد از جانشینانی استفاده کند که گر چه خود ستاره هستند اما تا سوپر استار شدن شان مانند بازیکنان اصلی مقداری فاصله است .
پویول و چابی پا به سن گذشته اند .پویول اگر چه در برابر چلسی بهترین بازیکن تیمش بود اما با همین توان خیلی مشکل است که در فاصله سه روز بتواند نود دقیقه در بازی پر فشار با رئال حضور یابد مضاف به اینکه اگر پپ از او در دفاع چپ استفاده کند به همین دلایل گفته شده جناح چپ بارسا در نفوذ ها خلع سلاح خواهد شد .چابی هم همین وضعیت را دارد یکی از دلایل افت بارسا در این فصل در نیمه های دوم بازی ، افت چابی در این نیمه بوده.آیا سه روز بعد از نود دقیقه بازی با چلسی او میتواند تا دقیقه نود حلال مشکلات تیمش باشد؟
اینیستا ، فابرگاس و تیاگو هم با اینکه شرایط سنی مناسب دارند اما ذاتا بازیکنان کم بنیه ایی هستند و دارای توان جسمانی بالا نیستند.و عملا در نیمه های دوم افت میکنند یک مسی میماند که باید جور تیم را در جلو بکشد و یک بوسکتس در عقب .
بوسکتس از استثنا های فوتبال حال حاضر اروپا است بازیکنی که یک تنه بار دفاعی تیمش را بدوش میکشد .بوسی اگر توپ را زد ( که در بیشتر مواقع میزند ) که زد اما اگر توپ از منطقه او گذشت بارسا خطر را تا مغز استخوان احساس خواهد کرد .در دو سال گذشته بارسا از نظر ساختار دفاع تیمی موفق تراز سال جاری عمل میکرد آنها در زمان از دست دادن توپ در یک سوم دفاعی حریف بلافاصله با پرس سنگین و چند جانبه توپ را دوباره بازیابی میکردند اما در سال جاری بدلیل همین شرایط بدنی یا انگیزه کمتر، دراینکار کمتر موفق بودند و توپ های بیشتری از خط نیمه آنها عبور کرده .
امسال آبی و اناری ها در نیمه های دوم بمراتب از نیمه اول ضعیف تر بوده و موقعیت های کمتری بروی دروازه حریف خلق کرده اند کمتر پیش آمده است که در نیمه دوم آنها بتوانند نتیجه را برگردانند .آنها اگر در بیست ، بیست پنج دقیقه آغازین به گل برسند بازی را خیلی راحت تر و با اعتماد نفس بیشتری دنبال میکنند در غیر اینصورت ......حال باید دید پپ در فاصله سه روز از بازی چلسی تا رئال چه چاره ایی را خواهد اندیشید .
او با اینکه در بازی با چلسی با ترکیب اصلی اش به میدان رفت اما به احتمال قریب شنبه شب تیمش را با تغییر و تحولاتی به میدان خواهد فرستاد.
 دو- تیمهای مقابل حالا دیگر آنالیز کاملی از بارسا دارند میدانند کاتالانی ها در بیست متر آخر و در باکس پنالتی چه نوع حرکات ترکیبی را انجام میدهند .حالا دیگر بخوبی مقصد پاس های دوم و سوم را در یک و دوهای بین بازیکنان میدانند و آنها را قطع میکنند. آنالیز خوبی هم از بازی مسی دارند میدانند کی پاس میدهد و کی شوت میزند از کجا باید دفاع شود و کی باید به او نزدیک شد. بخوبی هم از نقاط ضعف بارسا استفاده میکنند .وقتی توپ را در حالت دفاع ربایش میکنند میدانند چگونه و چطور از آن استفاده کنند. و چطوربا دو بازیکن سرعتی ، خود را سریعا به دروازه حریف نزدیک کنند و چگونه از فضاهای داده شده توسط آنها استفاده کنند. مثلا چطور از فضای خالی پشت سر آلوس استفاده کنند (فضایی که دو گل برای چلسی و میلان به ارمغان آورد).چگونه دفاع آنها را به راست بکشند و از سمت چپ ضربه را وارد کنند.
گل چلسی و میلان خیلی به هم شبیه بود .
سه - بارسا بیش از حد به مسی وابسته است .روزی که مسی در اندیشه های تاکتیکی حریف گرفتار شود بارسا با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد .بدون تعارف باید گفت بارسا با مسی فوق العاده و بدون او یک تیم خوب است .در بازی با خیخون که مسی پنج کارته بود تیم کاتالانی برای زدن گل پیروزی زجر زیادی را کشید.

 مورینیو و طلسم نوکمپ
 در نزدیک به ده دیداری که مو بهمراه تیمهای مختلف به نوکمپ آمده ، تا به حال طعم پیروزی را در آنجا نچشیده و این تبدیل به دغدغه ذهنی اش شده مضافا اینکه با رئال در مصافهای مقابل بارسا در سانتیاگو برنابئو هم پیروزی نداشته. در ۲-۲ بازی آخر از سر عصبانیت گفت اینجا نمیشه پیروز شد که اشاره به داوری بود .اما این حرف بیش از اینکه جنبه واقعیت داشته باشد ، ازناراحتی درونش حکایت داشت .او خوب میداند اگر حتی هر دو جام را بدست اورد بدون پیروزی بر بارسا کارنامه اش چیزی کم دارد و این یک نقطه تاریک درعملکردش نزد مادریسیموها و طرفدارانش محسوب میشود .یکی از دلایلی که ژوزه را به ماندن در مادرید ترغیب میکند جدای از هت تریک کردن سه جام همین انگیزه پیروزی بر بارسا است.حالا با توجه به اینکه فقط یک امتیاز از این دیدار نیاز دارد با ذکر همین دلایل و انگیزه ها آیا تیمش را هجومی و برای کسب پیروزی به میدان خواهد فرستاد ؟ یا اینکه سعی میکند محتاطانه فقط به قهرمانی در لالیگا و بازی برگشت بایرن فکر کند و با همان روش های امتحان داده قبلی (سه هافبک ) مانند میلان و چلسی سعی کند از سرعت رونالدو و دی ماریا استفاده، از آنها در نقش رامیرس چلسی و نوچرینو میلان استفاده کرده و ضربه نهایی را بر بارسا وارد کند؟. یا باز هم شاهد پرس از جلو و در عقب خواهیم بود ؟
آیا با توجه به خستگی بارسا و توان پائین بدنی شان سعی میکند فرصت را غنیمت شمرده و بیشترین فشارو پرس را بر آنها وارد کند ؟ آیا باز هم شاهد استراتژی شصت دقیقه و سی دقیقه ایی او خواهیم بود ؟....یا اصلا شاهد یک سورپرایز جدید از وی در میدان خواهیم بود ؟
مو یک چیز را خوب میداند اگر او نیمه اول را جان سالم بدر برد کارش در نیمه دوم بمراتب راحت تر خواهد بود.

 گواردیولا و امید هایش
 پپ و بارسا در حال دوران گذار هستند .دورانی که سعی میشود جوانان لاماسیا جایگزین سوپر ستاره های تیم شوند این هم میتواند یکی از دلایل افت نسبی آنها در سال جاری باشد یکی از دلایلی هم که پپ تاکنون قردادش را تمدید نکرده همین فکر به مثمرثمر بودن برای تیمش است اینکه چقدر میتواند در این تیم تغییر و تحول ایجاد کند وچه مقدارچیزهای جدید و ابتکارات نو برای بهتر کردن تیمش و نگاه داشتن آنها در سطح قدرت اول اروپا درچنته دارد .
دلیل دوم هم شاید این باشد که خودش میخواهد فضای جدیدی را امتحان کند ، از زیر سایه بارسا بیرون بیاید و توانایی های خودش را در یک تیم کم ستاره دیگر مورد محک و سنجش قرار دهد انگی که همیشه به او چسبیده این بوده که فقط با سوپراستارهای بارسا میتواند نتیجه بگیرد.شاید بعد از دو بازی این هفته تصمیم نهایی اش را برای ماندن یا رفتن بگیرد حالا او و تیمش در حساس ترین مقطع سال قرار گرفته اند زمانی که میتواند همه چیز یا هیچ چیز را برایشان به ارمغان اورد .
پپ میداند مساوی در این دیدار بمنزله از دست دادن لالیگا ست اما همین مساوی از شکست بهتر است چون حداقل رکوردهای او و ورزشگاه شهرش را در برابر مورینیو حفظ می کند! ورزشگاهی که نزدیک به دو سال است بارسا در آن شکست ناپذیربوده.از طرف دیگر نام مادرید و مورینیو به پپ و تیمش اتحاد ، انگیزه و نیرویی دو چندان میبخشد نیرویی که ممکن است کمبود قوای جسمانی آنها را تحت شعاع قرار دهد!
 موفقیت های پی در پی او در برابر رقیب سنتی هم به وی آرامش و تمرکز زیادی بخشیده به علاوه اینکه دستیار حاذقش -تیتو ویلانووا- کمک حال زیادی برای اوست گواردیلا چه در زمان ارنج و چه در زمان تعویضها هیمشه با تیتو مشورت میکند و به قول معروف بدون اجازه و تائیدش آب هم نمی خورد.اما استراتژی پپ برای شنبه شب چیست ؟ آیا با توجه به خستگی بازیکنانش از چند یار جدید در ترکیبش استفاده خواهد کرد ؟ آیا باید منتظر حضور پیکه ،کونکا ، تلو و آفلای در زمین باشیم ؟
 آیا باز هم از دفاع سه نفره استفاده کرده و از سیدو کیتا بعنوان برگ برنده استفاده خواهد کرد یا برگ برنده اش تیاگو خواهد بود؟ یا مانند چند بازی قبل از آلوس در بال راست کاذب استفاده خواهد کرد؟ یا اصلا شاید باید منتظر رو کردن یک اس جدید از سوی وی باشیم.
 بدون شک پپ باهوش با ارنج شنبه شبش خیلی ها منجمله طرفدارانش را هم سوپرایز خواهد کرد . او این شانس را دارد که با توجه به قابلیت بازیکنانش دربازی در مکانها و پست های مختلف حتی زمانی که لاین آپ تیم به دست مربی مقابل می رسد ، مربی حریف نتواند دقیقا نحوه قرار گرفتن بازیکنان در زمین و چینش مقابل را حدس بزند.
شنبه شب هوش پپ و هفت خط بودن مورینیو نتیجه بازی و تکلیف لالیگا را روشن خواهد کرد.
نکته دیگر اینکه فشاربازی و تا سر حد توان جنگیدن دو تیم بیش از هر کسی چلسی و بایرن را خوشحال خواهد کرد که با استراحت دادن به چند بازیکن اصلی در بازیهای روز شنبه شان خود را آماده نبرد حساس و تعیین کننده دیدارهای برگشت خواهند کرد.

منبع:سایت گلآخرین ویرایش: جمعه یکم اردیبهشت 1391 17:35

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر